16
Komunikat Komisji Wyborczej Uczelni z dnia 17.05.2024 r.
17.05.2024
Szanowni Państwo,
zgodnie z § 29 Regulaminu wyborczego KWU dokona podziału mandatów przedstawicieli poszczególnych grup społeczności akademickiej Uczelni w Senacie po wybraniu Rektora, prorektorów, dziekanów i prodziekanów zgodnie z postanowieniami Statutu.
Szczegółowy skład Senatu określa Komisja Wyborcza Uczelni i zatwierdza Senat.
Posiedzenie Senatu zaplanowane jest na 23 maja.
Komisja Wyborcza Uczelni określi ilość reprezentantów poszczególnych grup - zgodnie z ustawą, Statutem Uczelni i Regulaminem wyborczym, zapewniając równą reprezentację wydziałów, o ile jest to możliwe i prześle propozycję podziału mandatów Senatorom Uczelni - do dnia 17 maja 2024 r. (w godz. popołudniowych)
ZGŁOSZENIA (i zgody) KANDYDATÓW DO SENATU W GRUPIE PRACOWNIKÓW NIEBĘDĄCYCH NAUCZYCIELAMI AKADEMICKIMI NALEŻY SKŁADAĆ DO SEKRETARZA KOMISJI WYBORCZEJ UCZELNI (p.KINGI KANECKIEJ)
DO DNIA 23 MAJA 2024 r. , do godz. 14,00
(bud. Rektoratu pok. 2.08 - I piętro, wejście schodami od strony Dziekanatu Operatorskiego).
Zgodnie z Kalendarzem wyborczym, wybory do Senatu w grupie pracowników niebędących nauczycielami akademickimi odbędą się w terminie:
27 maja 2024 r. - I termin
W razie nieuzyskania bezwzględniej większości głosów przez wymaganą liczbę kandydatów lub w przypadku uzyskania przez kandydatów równej liczby głosów, dopuszcza się możliwość ponownego głosowania nad kandydatami, którzy uzyskali największą liczbę głosów spośród kandydatów z tej listy w termiach:
- 28 maja 2024 r. - II termin
- 29 maja 2024 r. - III termin.
Wybory przedstawicieli pracowników niebędących nauczycielami akademickimi do Senatu przeprowadza Komisja Wyborcza Uczelni.
Kandydatem na członka Senatu może być osoba, która:
1) ma pełną zdolność do czynności prawnych;
2) korzysta z pełni praw publicznych;
3) nie była skazana prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe;
4) nie była karana karą dyscyplinarną;
5) w okresie od dnia 22 lipca 1944 r. do dnia 31 lipca 1990 r. nie pracowała w organach bezpieczeństwa państwa w rozumieniu art. 2 Ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944–1990 oraz treści tych dokumentów, nie pełniła w nich służby ani nie współpracowała z tymi organami;
6) nie ukończyła 70. roku życia do dnia rozpoczęcia kadencji.
Kandydatów na członków Senatu ma prawo zgłosić każdy członek wspólnoty Uczelni do Komisji Wyborczej Uczelni .
Zgłoszenie kandydata powinno zawierać: pisemne oświadczenie o spełnianiu wymogów przewidzianych przepisami prawa, w tym oświadczenie lustracyjne, informację lustracyjną oraz pisemne oświadczenie o wyrażeniu zgody na kandydowanie.
Komisja Wyborcza Uczelni przeprowadza weryfikację formalną zgłoszonych kandydatów.
Głosowanie nad wyborem kandydata na członka Senatu odbywa się w głosowaniu tajnym bezwzględną większością głosów na platformie Głosuj24 ( on-line ) . W dniu wyborów wysłane będą na pocztę szkolną wyborców linki do glosowania.
§ 37 Statutu Uczelni:
1.W skład Senatu wchodzą:
1) Rektor, jako przewodniczący;
2) Prorektorzy, Dziekani;
3) Profesorowie i profesorowie Uczelni, którzy stanowią nie mniej niż
50% składu Senatu;
4) Nauczyciele akademiccy zatrudnieni na stanowiskach innych niż określone w pkt. 3 i pracownicy niebędący nauczycielami akademickimi, którzy stanowią łącznie nie mniej niż 25% składu Senatu;
5) Studenci i doktoranci, którzy stanowią nie mniej niż 20% składu Senatu. Liczbę przedstawicieli studentów i doktorantów ustala się proporcjonalnie do liczebności obu tych grup w Uczelni, z tym że studenci i doktoranci są reprezentowani przez co najmniej jednego przedstawiciela każdej z tych grup.
2. Członków Senatu wybiera się zapewniając równą reprezentację wydziałów, o ile jest to możliwe.
3. W posiedzeniach Senatu, z głosem doradczym, uczestniczą: Kanclerz, Kwestor, po jednym przedstawicielu z każdego związku zawodowego działającego w Uczelni.
4. Przewodniczący Senatu może zaprosić do udziału w posiedzeniach Senatu, z głosem doradczym, jednorazowo lub na czas oznaczony, także inne osoby.
5. Szczegółowy skład Senatu, zgodnie z zasadą wyrażoną w ust. 1, określa Komisja Wyborcza Uczelni i zatwierdza Senat.